​Ulet çmimi i naftës

Amerika

​Ulet çmimi i naftës

Më: 23 nëntor 2023 Në ora: 14:57
Foto ilustrim

Çmimet e naftës vazhduan të bien të enjten për shkak të frikës së vazhdueshme të kërkesës pas një rritjeje të papritur të rezervave të naftës së papërpunuar në SHBA dhe pasigurive të furnizimit si rezultat i një vonese katër-ditore në takimin e OPEC+, në të cilin vendet anëtare do të vendosin politikën e prodhimit për vitin e ardhshëm.

Nafta e papërpunuar ndërkombëtare Brent u tregtua me 81.34 dollarë për fuçi në orën 10:45 të mëngjesit me orën lokale (07:45 GMT), një rënie prej 0.75% nga çmimi i mbylljes prej 81.96 dollarë për fuçi në seancën e mëparshme tregtare të mërkurën, shkruan Anadoly Agency

Standardi amerikan, West Texas Intermediate (WTI), tregtohej në të njëjtën kohë me 76.63 dollarë për fuçi, 0.60% më pak nga mbyllja e së mërkurës prej 77.10 dollarë për fuçi.

Nafta e papërpunuar Brent ra me më shumë se 4% të mërkurën pas shqetësimeve për rënien e kërkesës në SHBA, konsumatori më i madh i naftës në botë.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat