SHBA-ja thotë se goditi për herë të parë një anije nënujore Houthi

Amerika

SHBA-ja thotë se goditi për herë të parë një anije nënujore Houthi

Më: 18 shkurt 2024 Në ora: 18:00
Foto ilustrim

Shtetet e Bashkuara thonë se kanë kryer pesë sulme kundër tre raketave të lundrimit kundër anijeve, një anijeje nënujore pa pilot dhe një anije sipërfaqësore pa pilot që i përkasin grupit rebel Houthi në Detin e Kuq të shtunën.

Kjo është hera e parë që Houthi-t përdorin një anije nënujore pa pilot që nga fillimi i sulmeve të fundit të grupit në rajon, sipas Komandës Qendrore të SHBA-së.

Objektivat u vunë re në zonat e kontrolluara nga Houthi të Jemenit dhe SHBA-ja “përcaktoi se ato paraqisnin një kërcënim të menjëhershëm për anijet e marinës amerikane dhe anijet tregtare në rajon”, tha CENTCOM në një deklaratë, raporton CNN, transmeton Klankosova.tv.

Përdorimi i një anijeje nënujore pa pilot duket se shënon një strategji të re për Houthin, dhe vjen pavarësisht nga sulmet ajrore të vazhdueshme të SHBA-së kundër grupit.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat