SHBA: Dy persona akuzohen për vrasje pas të shtënave në Super Bowl

Amerika

SHBA: Dy persona akuzohen për vrasje pas të shtënave në Super Bowl

Më: 20 shkurt 2024 Në ora: 23:27
Amerikë

Dy persona janë akuzuar për vrasje lidhur me të shtëna fatale pas paradës së fitores në Super Bowl të Kansas City Chiefs në ShBA.

Një grua u vra dhe 22 persona të tjerë u plagosën aty në të shtënat e 14 shkurtit.

Dominic Miller dhe Lyndell Mays janë akuzuar për vrasje të shkallës së dytë dhe akuza të tjera të lidhura me armë.

Akuzat vijnë pasi dy të miturit u arrestuan javën e kaluar për akuzat e arrestimit lidhur me armë dhe rezistencë.

Policia ka thënë se një mosmarrëveshje mes disa personave çoi në të shtënat e ndodhura.

Në një deklaratë që shpalli akuzat, zëdhënësi i Prokurorisë së Qarkut Jackson tha: “Sipas të dhënave të gjykatës, të pandehurit morën pjesë në një paradë dhe tubim në Super Bowl më 14 shkurt dhe ishin të armatosur me armë zjarri.

“Ndodhi një sherr verbal dhe shpërthyen të shtënat me armë zjarri pa marrë parasysh mijëra individë të tjerë në zonë”.

Në një konferencë për shtyp, zëdhënësi tha se hetimi i policisë tregoi se dhuna filloi kur Mays u përfshi në një debat verbal me një person tjetër – i cili ishte i panjohur për të dhe se grindja e tyre “u përshkallëzua shumë shpejt”, me Mays që nxori pistoletën, e ndjekur nga të tjerët në afërsi “pothuajse menjëherë” duke nxjerrë armët e tyre.

Teksa Mays dhe Miller akuzohen për vrasje, Baker tha se provat tregojnë se ishte të shtëna me armë nga arma e Millerit që goditi dhe vrau Elizabeth Lopez-Galvan – prezantuese radioje 43-vjeçare.

Njëzet e dy persona të tjerë, përfshirë të paktën nëntë fëmijë, u plagosën, thanë autoritetet atje, raporton Skynews.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat