​SHBA goditet nga stuhia masive, era arrin shpejtësinë deri në 305km/h

Amerika

​SHBA goditet nga stuhia masive, era arrin shpejtësinë deri në 305km/h

Më: 3 mars 2024 Në ora: 12:38
SHBA

Një stuhi masive po godet disa pjesë të Kalifornisë dhe Nevadës në Shtetet e Bashkuara perëndimore.

Stuhia e borës ka mbyllur rrugët kryesore, ka mbyllur vendpushimet e skive dhe ka lënë dhjetëra mijëra shtëpi pa energji elektrike, shkruan BBC.

Stuhia ishte veçanërisht e rëndë në rajonin malor të Sierra Nevada, ku era thuhet se arriti shpejtësinë 305 km/h (190 mph).

Njerëzit janë paralajmëruar për një "rrezik të lartë deri në ekstrem orteku" atje, duke përfshirë zonën më të madhe të Liqenit Tahoe.

Një hartë e ndërprerjeve të energjisë elektrike tregon më shumë se 33.000 njerëz në Nevada dhe gati 24.000 në Kaliforni pa energji elektrike.

Zonat malore u goditën më keq nga stuhia.

Deri në 3 metra borë pritej në lartësi më të larta, tha të shtunën një meteorolog i Shërbimit Kombëtar të Motit të SHBA-së, gje qe mund të krijojë "shqetësim kërcënues për jetën" për njerëzit që jetojnë pranë liqenit Tahoe.

Parku Kombëtar Yosemite u mbyll të premten dhe vizitorëve iu kërkua të largoheshin deri në mesditë. Parku do të qëndrojë I mbyllur të paktën deri të dielën pasdite, dhe mundësisht edhe më gjatë në varësi të kushteve të motit.

Ndersa disa pjesë të tjera të Shteteve të Bashkuara vazhdojnë të përjetojnë mot ekstrem. Zjarret po shpërthejnë në Teksas, ku zjarrfikësit po përpiqen të frenojnë flakët masive mes kushteve të vështira atmosferike.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat