Ish-kryetarja e Dhomës së Përfaqësuesve i bashkohet thirrjeve për të ndalur shitjen e armëve amerikane në Izrael

Amerika

Ish-kryetarja e Dhomës së Përfaqësuesve i bashkohet thirrjeve për të ndalur shitjen e armëve amerikane në Izrael

Më: 6 prill 2024 Në ora: 12:17
Nancy Pelosi flet gjatë një ngjarjeje më 13 shkurt 2024

Ish-kryetarja e Dhomës së Përfaqësuesve, Nancy Pelosi, i është bashkuar thirrjeve të demokratëve të Dhomës së Përfaqësuesve për të ndalur shitjet e armëve amerikane në Izrael.

Ajo këtë e bëri duke përmendur grevën e fundit kundër punonjësve të ndihmës dhe situatën spirale humanitare.

Në një letër drejtuar presidentit Joe Biden dhe Sekretarit të Shtetit Antony Blinken, Pelosi dhe dhjetëra demokratë të tjerë të Kongresit shprehën “shqetësimin dhe zemërimin e tyre të përbashkët” për sulmin ajror izraelit që vrau shtatë punonjës të ndihmës  të World Central Kitchen.

“Në dritën e këtij incidenti, ne ju nxisim fuqimisht që të rishqyrtoni vendimin tuaj të fundit për të autorizuar transferimin e një pakete të re armësh në Izrael dhe të ndaloni këtë dhe çdo transferim të ardhshëm të armëve sulmuese deri në përfundimin e një hetimi të plotë mbi sulmin ajror”.

Letra pranon përpjekjet e fundit të administratës Biden për të rritur dërgimin e ndihmave humanitare në Gaza, por paralajmëron se ato nuk janë të mjaftueshme për të përmbushur nevojat e civilëve në terren.

Senatori amerikan Bernie Saunders gjithashtu ka bërë thirrje për ndalimin e ndihmës ushtarake.

“Përfundimi është se ne po shohim një nga fatkeqësitë më të këqija humanitare që kemi parë në një kohë shumë të gjatë”, tha ai për CNN

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat