​Ekzekutohet vrasësi i dyfishtë në SHBA, stafi i burgut kërkoi faljen e tij

Amerika

​Ekzekutohet vrasësi i dyfishtë në SHBA, stafi i burgut kërkoi faljen e tij

Më: 10 prill 2024 Në ora: 17:20
Brian Dorsey

Një burrë nga Misuri që vrau kushërirën e tij dhe burrin e saj në vitin 2006 është ekzekutuar me injeksion vdekjeprurës pavarësisht lutjeve të stafit të burgut për falje. 52-vjeçari Brian Dorsey qëlloi Sarah dhe Ben Bonnie pasi ata ranë dakord ta ndihmonin atë me borxhet që kishte ndaj tregtarëve të drogës. Vajza katër vjeçare e çiftit ndodhej në shtëpi gjatë sulmit fatal.

Dorsey u shpall i vdekur në orën 18:11 sipas orës lokale dje, sipas një njoftimi për shtyp nga Departamenti i Korrigjimeve në Misuri. Mbrojtësit e faljes argumentuan se Dorsey ishte reformuar ndërsa ishte në burg dhe nuk kishte një mbrojtje adekuate në gjyq.

Gjykata e Lartë e SHBA-së ka refuzuar dy kërkesa për të pezulluar ekzekutimet. Guvernatori Michael Parsons refuzoi gjithashtu një kërkesë për mëshirë, duke thënë se Dorsey "dënoi familjen e tij të dashur për ndihmën e tij në kohën e tij të nevojës", raporton BBC.

Parsons citoi një raport të prokurorit se Dorsey sulmoi seksualisht trupin e kushërirës së tij pasi e vrau atë. Avokatët e Dorsey e kanë mohuar akuzën, duke thënë se nuk është provuar në gjyq.

Dorsey u dorëzua në polici tri ditë pas vrasjeve dhe u deklarua fajtor. Ai është i burgosuri i parë i ekzekutuar nga Misuri këtë vit, pasi katër persona u ekzekutuan në shtet vitin e kaluar. Avokatët e tij argumentuan se ai kishte qenë një i burgosur model për 17 vitet e fundit. Ai punonte si parukier burgu dhe preu flokët e stafit.

Avokatët thanë se Dorsey vuante nga psikoza e shkaktuar nga droga në kohën e incidentit, dy ditë para Krishtlindjeve. Ata vunë në dukje se ekipi i parë ligjor i Dorsey u përball me një konflikt financiar interesi gjatë gjyqit.

Në atë kohë, Zyra e Prokurorit të Shtetit të Misurit u pagoi avokatëve të caktuar nga gjykata një tarifë fikse prej 12.000 dollarësh për rast. Kjo është një shumë e ulët, duke marrë parasysh mijëra orët e punës që zakonisht kërkohen në rastet e vrasjeve në gjykatë.

Avokatët argumentojnë se ekipi i parë ligjor nxitoi Dorsey në një marrëveshje për pranimin e fajësisë që nuk garantonte se ai nuk do të dënohej me vdekje. Ish-gjyqtari i Gjykatës së Lartë të Misurit, Michael Wolff i shkroi guvernatorit duke vënë në dukje se sistemi i pagesave, i cili që atëherë është ndryshuar, "pa dyshim që ka prekur të gjithë".

Një peticion i nënshkruar nga më shumë se 70 oficerë burgu pretendon se dënimi duhet të ndryshohet në burgim të përjetshëm për sjellje të mirë. "Briani që kam njohur prej vitesh nuk mund t'i bënte keq askujt. Briani që njoh nuk e meriton të ekzekutohet", ka shkruar një nga oficerët e burgut.

Në deklaratën e tij të fundit para vdekjes, Dorsey u kërkoi sërish falje viktimave dhe të afërmve të tij. “Për familjen time dhe të dashurit tim që ndaj me Sarën dhe gjithë familjen time të gjallë dhe të dashurit e Benit, më vjen keq, thellësisht, thellësisht”, ka shkruar ai.

"Fjalët nuk mund të shprehin peshën e fajit dhe turpit tim. Unë ende të dua. Nuk kam dashur të lëndoj askënd. Më vjen keq që i lëndova ata dhe ty", shtoi ai. Përpara ekzekutimit, të afërmit e viktimave e quajtën ekzekutimin "një dritë në fund të tunelit".

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat