SHBA do të vendosë sanksione të reja kundër Iranit

Amerika

SHBA do të vendosë sanksione të reja kundër Iranit

Nga: A.SH Më: 17 prill 2024 Në ora: 00:50
Biden dhe Blinken

Deklarata nga Këshilltari i Sigurisë Kombëtare Jake Sullivan:

“Pas sulmit të paprecedentë ajror të Iranit kundër Izraelit, Presidenti Biden po koordinon me aleatët dhe partnerët, duke përfshirë G7, dhe me udhëheqësit dypartiakë në Kongres, për një përgjigje gjithëpërfshirëse.

“Në ditët në vijim, Shtetet e Bashkuara do të vendosin sanksione të reja kundër Iranit, duke përfshirë programin e tij raketor dhe dron, si dhe sanksione të reja kundër subjekteve që mbështesin Gardën Revolucionare Islamike (IRGC) dhe Ministrinë e Mbrojtjes të Iranit.

"Ne parashikojmë që aleatët dhe partnerët tanë së shpejti do të ndjekin sanksionet e tyre. Përveç kësaj, ne vazhdojmë të punojmë përmes Departamentit të Mbrojtjes dhe Komandës Qendrore të SHBA-së për të forcuar dhe zgjeruar më tej integrimin e suksesshëm të mbrojtjes ajrore dhe raketore dhe sistemeve të paralajmërimit të hershëm. në të gjithë Lindjen e Mesme për të gërryer më tej efektivitetin e aftësive raketore dhe UAV të Iranit.

“Këto sanksione të reja dhe masa të tjera do të vazhdojnë një zhurmë të vazhdueshme presioni për të frenuar dhe degraduar kapacitetin dhe efektivitetin ushtarak të Iranit dhe për t'u përballur me gamën e plotë të sjelljeve të tij problematike.

"Gjatë tre viteve të fundit, përveç sanksioneve të lidhura me raketat dhe dronët, Shtetet e Bashkuara kanë sanksionuar mbi 600 individë dhe entitete të lidhura me terrorizmin, financimin e terrorizmit dhe forma të tjera të tregtisë së paligjshme, abuzime të tmerrshme të të drejtave të njeriut dhe mbështetje për terroristët me prokurë. grupe, duke përfshirë Hamasin, Hezbollahun, Houthis dhe Kataib Hezbollah.

"Presioni do të vazhdojë. Ne nuk do të hezitojmë të vazhdojmë të ndërmarrim veprime, në koordinim me aleatët dhe partnerët anembanë botës, dhe me Kongresin, për ta mbajtur qeverinë iraniane përgjegjëse për veprimet e saj dashakeqe dhe destabilizuese."

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat