Vala e të nxehtit në Meksikë “shkrin” rekordet e temperaturës në dhjetë qytete, përfshirë Mexico City

Amerika

Vala e të nxehtit në Meksikë “shkrin” rekordet e temperaturës në dhjetë qytete, përfshirë Mexico City

Më: 12 maj 2024 Në ora: 18:17
Foto ilustrim

Dhjetë qytete në Meksikë – përfshirë kryeqytetin – regjistruan temperatura rekord të larta, thanë autoritetet të premten, mes një vale të nxehtë të nxehtë që ka shkaktuar probleme në mbarë vendin.

Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, në kryeqytetin normalisht me lartësi të lartë të Mexico City, metropoli më i madh i Amerikës së Veriut, termometrat të enjten arritën kulmin në 34.3 gradë Celsius (93.7 gradë Fahrenheit), një e dhjeta e shkallës më e lartë se rekordi i shënuar vetëm një muaj më parë.

Puebla fqinje theu rekordin e saj të mëparshëm prej 34.3 C – vendosur në 1947 – kur arriti 35.2 C të enjten.

Kështu, nxehtësia e fortë shkaktoi “ndërprerje” për disa orë në disa zona të Meksikës këtë javë, kryesisht në veri, dhe bëri që mësimi të pezullohej në shtetin qendror të San Luis Potosi, i cili këtë javë arriti në 50 gradë Celsius.

Në një raport javor të botuar të enjten, ministria e shëndetësisë e Meksikës raportoi shtatë vdekje të lidhura me nxehtësinë këtë sezon të nxehtësisë midis fillimit të tij më 17 mars dhe 4 maj, një numër që mund të rritet pas vapës brutale të kësaj jave.

Ndryshimet klimatike të shkaktuara nga njerëzit dhe El Nino kanë rritur temperaturat në mbarë botën dhe kanë shkaktuar valë vdekjeprurëse të të nxehtit.

Vala e të nxehtit vjen mes një thatësire të rëndë mbarëkombëtare që ka shkaktuar një krizë të përkeqësuar të ujit në pjesën më të madhe të Meksikës, duke e bërë ujin një çështje kyçe në zgjedhjet e përgjithshme të qershorit. 

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat