Cohen, dëshmitari kryesor merret në pyetje nga avokati mbrojtës i zotit Trump

Amerika

Cohen, dëshmitari kryesor merret në pyetje nga avokati mbrojtës i zotit Trump

Më: 15 maj 2024 Në ora: 17:25
Foto ilustrim

Ish avokati i Donald Trumpit, Michael Cohen, dëshmitari kryesor në gjyqin kundër ish-presidentit në Nju Jork, tha të martën se ai dëshiron që zoti Trump të dënohet.

Ndërsa merrte në pyetje zotin Cohen, avokati mbrojtës i ish presidentit, Todd Blanche e portretizoi atë si një besnik të zotit Trump, i cili për vite të tëra bëri gjithçka që zoti Trump donte, përpara se t’i kthehej kundër në vitin 2018.

Ish avokati Cohen, tha zoti Blanche, është ende i fiksuar pas zotit Trump, fiton para duke shitur mallra anti-Trump dhe libra që ai ka shkruar për ish presidentin dhe duket se synon të hakmerret ndaj tij.

“A dëshironi që Presidenti Trump të dënohet në këtë rast? e pyeti avokati zotin Cohen.

“Sigurisht”, u përgjigj ai.

Gjatë rreth nëntë orëve të marrjes në pyetje gjatë dy ditëve nga prokurorja Susan Hoffinger, zoti Cohen i tha një jurie prej 12 anëtarësh se ndërsa votuesit shkonin drejt qendrave të votimit në zgjedhjet e vitit 2016, zoti Trump u përpoq të ndikonte rezultatin duke e urdhëruar atë të bënte një pagesë prej 130,000 dollarësh për aktoren e filmave pornografik, Stormy Daniels.

Qëllimi, tha zoti Cohen, ishte që pretendimi i saj për një lidhje seksuale me zotin Trump, para rreth një dekade, të mbahej i fshehtë. Ish Presidenti Trump ka mohuar lidhjen me të, si dhe të 34 akuzat me të cilat përballet në Nju Jork në gjyqin e parë penal të një presidenti amerikan.

Nëse shpallet fajtor, ai mund të lihet i lirë me kusht, ose të dënohet deri në katër vjet burg.

Zoti Trump, kandidati i pritshëm republikan për President në zgjedhjet e këtij viti, akuzohet për falsifikim të të dhënave të biznesit për të fshehur rimbursimin prej 130,000 dollarësh për zotin Cohen në vitin 2017, i cili e kishte paguar me fondet e tij zonjën Daniels. Rimbursim u regjistrua si shpenzim ligjor i kompanisë së presidentit Trump.

Zoti Cohen tha se ish presidenti e miratoi dy herë rimbursimin e pagesës. Në një prej rasteve, sipas tij, takimi u bë në Shtëpinë e Bardhë, tri javë pasi zoti Trump kishte marrë detyrën në janar të vitit 2017.

Në vitin 2018, ish avokati personal i zorit Trump, u kthye në armik të tij. Ai u kërkoi falje publike amerikanëve “që i kishte gënjyer, që kishte fshehur informacionin që qytetarët duhet ta kishin në mënyrë që të vendosnin se kush duhet të ishte president i vendit.

Zoti Cohen megjithatë është një dëshmitar problematik për prokurorinë, pasi ai vetë është shpallur fajtor nën disa akuza. Një nga akuzat ishte shkelja e rregullave të financimit të fushatës zgjedhore dhe dhënia e dëshmisë së rremë para një Komisioni të Kongresit rreth një marrëveshje të mundshme për një ndërtesë që kompania e ish Presidentit Trump do të ndërtonte në Moskë, por që nuk u krye asnjëherë.

Ai qëndroi 13 muaj e gjysmë në një burg federal dhe një vit e gjysmë në burg shtëpiak.

Zoti Trump dukej se mbante sytë mbyllur gjatë dëshmisë së zotit Cohen dhe më pas u tha gazetarëve se “mendoj se ishte një ditë e mirë”.

Gjatë marrjes në pyetje nga avokati mbrojtës i zotit Trump, zoti Cohen tha se kur zoti Trump filloi angazhimin në politikë në vitin 2015 “unë e adhuroja atë pa masë”.

Ai tha se zoti Trump e paguante 375 mijë dollarë në vit dhe një bonus vjetor prej 150 mijë dollarësh, me përjashtim në vitin 2016.

“Në atë kohë unë isha thellësisht i përfshirë në kultin e Donald Trumpit”, tha zoti Cohen dhe shtoi, “unë nuk gënjeja, por ashtu ndjehesha”. Ai tha se kishte shkuar deri aty sa ishte i gatshëm të vritej për njeriun që e thërriste “Bosi” dhe se e shihte zotin Trump dhe të afërmit e tij të ngushtë si familjen e tij.

Por kjo ndryshoi pasi agjentët e FBI-së bastisën shtëpinë e tij të atëhershme, një dhomë hoteli në Nju Jork, në prill të vitit 2018, disa muaj, pasi u bë publike pagesa që zoti Cohen kishte bërë për zonjën Daniels.

Agjentët sekuestruan telefonat e tij celularë dhe shumë nga dokumentet e tij, tha zoti Cohen.

Ai tha se ishte i frikësuar nga bastisja, por ish Presidenti Trump i tha: “Mos u shqetëso. Unë jam Presidenti i Shteteve të Bashkuara. Nuk ka asgjë këtu. Gjithçka do të jetë në rregull. Qëndro i fortë. Do të jesh NË RREGULL”.

Zoti Cohen tha se kjo ishte hera e fundit që ka folur me ish presidentin dhe së shpejti zoti Trump dhe aleatët e tij filluan të mos paguanin faturat ligjore të zotit Cohen për ta mbrojtur atë. Ai tha se ai u kthye kundër zotit Trump, pasi gruaja dhe fëmijët e tij e pyetën pse po i qëndronte besnik atij.

“Familja ime, bashkëshortja, vajza ime, djali im, të gjithë më thanë: “Pse po vazhdon me këtë besnikëri? Çfarë po bën? Ti duhet të jesh besnik fillimisht ndaj nesh”.

“Kam marrë një vendim bazuar në bisedën që kam pasur me familjen, se nuk do të gënjej më për Presidentin Trump”, dëshmoi ai.

Ndërsa zoti Cohen e pranoi fajësinë për disa prej akuzave në vitin 2018, ish Presidenti Trump shkroi në rrjetin social “Twitter”, se “nëse dikush ka nevojë për një avokat të mirë, do të sugjeroja që të mos kërkoni shërbimet e Michael Cohen-it!”.

Avokati i zotit Trump, Blanche e pyeti zotin Cohen nëse në shkurt të vitit 2019 ai kishte hequr dorë nga besnikëria ndaj zotit Trump kur i tha një komisioni të Kongresit se, ish Presidenti ishte “një mashtrues dhe ju duhet të keni turp” për mbështetjen që i keni dhënë.

“Po, e kam thënë”, e pranoi zoti Cohen.

Kohët e fundit, tha zoti Cohen, ai ka shkruar dy libra në lidhje me zotin Trump, nga të cilat ka fituar 3.4 milionë dollarë. Ai gjithashtu ka shitur mallra që përmbajnë mesazhe anti-Trump në faqen e tij të internetit si një bluzë që kishte të vizatuar ish Presidentin me veshje burgu dhe me pranga. Ai po ashtu ka shitur edhe filxhanë kafeje me mbishkrimin: “Dërgojeni atë në burg, jo në Shtëpinë e Bardhë”.

Zoti Blanche pyeti zoti Cohen, nëse duke folur në emisionin e tij në formatin ‘podkast’, e ka quajtur zotin Trump një “mizogjinist karikaturash”.

“Kjo tingëllon si diçka që unë do të thoja”, tha zoti Cohen.

Zoti Blanche e pyeti nëse zoti Cohen a e ka quajtur ish Presidentin Trump një “personazh djallëzor të filmave vizatimorë”.

“Kjo gjithashtu tingëllon si diçka që unë e kam thënë”, u përgjigj zoti Cohen.

Zoti Blanche tha se zoti Cohen bën sikur nuk i kujtohen bisedat e shumta të kohëve të fundit me prokurorët, që i kanë kërkuar t'u japë fund sulmeve ndaj zotit Trump gjatë gjyqit, por është në gjendje të kujtojë bisedat e vitit 2016 me ish presidentin për pagesën që i ka bërë zonjës Daniels për të blerë heshtjen e saj.

“Më kujtohen të gjitha bisedat telefonike me zotin Trump në atë kohë, po”, dëshmoi zoti Cohen.

Të mërkurën nuk ka seancë gjyqësore. Avokati mbrojtës i zotit Trump do të vazhdojë ta marrë në pyetje zotin Cohen të enjten.

Çështja është drejt përfundimit. Prokurorët thanë se zoti Cohen ishte i fundit nga 19 dëshmitarët e tyre, ndërsa ekipi i zotit Trump tha se kishte një dëshmitar ekspert për të dëshmuar në mbrojtje të tij, megjithëse tema se për çfarë do të ofrohet dëshmia nuk është bërë e ditur.

Pyetja më e rëndësishme është nëse zoti Trump do të dëshmojë për të ofruar versionin e tij të ngjarjeve. Ai ka thënë se dëshiron të dalë si dëshmitarë, por nuk dihet nëse do ta bëjë vërtet këtë.

Nëse zoti Trump vendos të dëshmojë, gjyqtari i çështjes, Juan Merchan ka bërë të ditur tashmë se do t’i lejojë prokurorët ta pyesin atë edhe për dy çështjet civile që ai humbi në muajt e fundit, për të cilat është dënuar me gjoba qindra milionë dollarëshe.

Vetëm një i afërm i zotit Trump, djali i tij i dytë Eric, është paraqitur herë pas here në gjyq.

Por procesi është bërë gjithnjë e më i politizuar. Zoti Trump inkurajon mbështetësit kryesorë republikanë të shkojnë në Nju Jork dhe të ulen në sallën e gjyqit për të shfaqur mbështetjen për të.

Senatorët Tommy Tuberville dhe J.D. Vance ishin në gjyq të hënën dhe Kryetari i Dhomës së Përfaqësuesve Mike Johnson u paraqit të martën.

Zoti Johnson e quajti gjyqin një proces mashtrues dhe e karakterizoi zotin Cohen si “një njeri që ka mision të qartë për hakmarrje personale dhe që njihet gjerësisht si një dëshmitar që ka probleme me të vërtetën”./VOA

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat