​SHBA monitoron zhvillimet në rrëzimin e helikopterit të presidentit iranian

Amerika

​SHBA monitoron zhvillimet në rrëzimin e helikopterit të presidentit iranian

Më: 19 maj 2024 Në ora: 21:04
Foto ilustrim

Departamenti Amerikan i Shtetit njoftoi të dielën se po monitoron nga afër zhvillimet në lidhje me rrëzimin e helikopterit ku përfshihej presidenti iranian Ebrahim Raisi, i cili thuhet se bëri një "ulje të vështirë".

"Ne po ndjekim nga afër raportet për një ulje të mundshme të një helikopteri në Iran që mbante presidentin dhe ministrin e Jashtëm iranian. Nuk kemi asnjë koment të mëtejshëm për momentin," tha zëdhënësi i Departamentit të Shtetit të SHBA.

Presidenti i Azerbajxhanit Ilham Aliyev shprehu shqetësim serioz lidhur me uljen emergjente të helikopterit që mbante Raisi dhe delegacionin e tij.

“Sot, pas takimit me presidentin e Republikës Islamike të Iranit, Ibrahim Raisi, u shqetësuam seriozisht nga lajmi se helikopteri që transportonte delegacionin e lartë bëri ulje emergjente në Iran. Lutjet tona drejtuar Zotit të Madhërishëm janë me presidentin Ibrahim Raisi dhe delegacioni i tij shoqërues, si një vend fqinj, mik dhe vëllazëror, Republika e Azerbajxhanit është e gatshme të ofrojë të gjitha llojet e mbështetjes”, tha Aliyev në X.

Ministria e Punëve të Jashtme të Arabisë Saudite gjithashtu lëshoi një deklaratë, duke thënë: “Qeveria e Mbretërisë së Arabisë Saudite po ndjek me shqetësim të madh atë që qarkulloi në media në lidhje me helikopterin që mbante Shkëlqesinë e Tij Ebrahim Raisi, President i Republikës Islamike të Iranit, dhe delegacioni që shoqëron Presidentin.”

Helikopteri që transportonte Raisin thuhet se bëri një ulje të vështirë për shkak të kushteve atmosferike ndërsa kthehej nga një ceremoni përurimi e digës në kufirin me Azerbajxhanin.

Gjysmëhëna e Kuqe iraniane njoftoi më parë se "përplasja" ndodhi midis Kaleybar dhe Varzaqan. Ministri i Brendshëm iranian Ahmad Vahidi theksoi se ekipet e shpëtimit nuk kishin arritur ende në zonë.

Zëvendësguvernatori i Azerbajxhanit Lindor Jabbarali Zakiri deklaroi se dy nga tre helikopterët në karvanin e Raisit ishin ulur, ndërsa njëri ishte rrëzuar.

U raportua se helikopteri që transportonte Raisi përfshinte disa zyrtarë, përfshirë ministrin e Jashtëm Hossein Amir-Abdollahian.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat