SHBA vendos kufizime të vizave për zyrtarët gjeorgjianë për shkak të ligjit për “agjentët e huaj”

Amerika

SHBA vendos kufizime të vizave për zyrtarët gjeorgjianë për shkak të ligjit për “agjentët e huaj”

Më: 8 qershor 2024 Në ora: 06:12
SHBA

SHBA ka vendosur kufizime të vizave për dhjetëra zyrtarë gjeorgjianë në përgjigje të miratimit këtë javë të një ligji të diskutueshëm për ” agjentët e huaj “, pasi ligjvënësit votuan për të anuluar një veto presidenciale, tha Departamenti i Shtetit.

“Raundi i parë i kufizimeve të vizave përfshin anëtarë të partisë Ëndrra Gjeorgjiane, anëtarë të parlamentit, ligjzbatues dhe qytetarë privatë,” tha zëdhënësi Matt Miller gjatë një konference për shtyp.

“Mbetet shpresa jonë që liderët e Gjeorgjisë do të rishqyrtojnë veprimet e tyre dhe do të ndërmarrin hapa për të ecur përpara me aspiratat e kahershme demokratike dhe euroatlantike të kombit të tyre. Por nëse nuk e bëjnë këtë, Shtetet e Bashkuara janë të gatshme të ndërmarrin veprime shtesë,” tha Miller.

Në fjalët e tij, Miller tha se SHBA mbetet “thellësisht e shqetësuar” për “veprimet antidemokratike të partisë Ëndrra Gjeorgjiane, si dhe deklaratat dhe retorikën e saj të fundit”, të cilat ai tha se rrezikojnë të prishin të ardhmen evropiane të Gjeorgjisë.

Zyrtarët gjeorgjianë akuzohen se janë përgjegjës ose bashkëpunëtorë në minimin e demokracisë në Gjeorgji, si për shembull duke minuar liritë e tubimit dhe shoqërimit paqësor, “sulmimi i dhunshëm ndaj protestuesve paqësorë, frikësimi i përfaqësuesve të shoqërisë civile dhe përhapja e qëllimshme e dezinformatave në drejtimin e qeverisë gjeorgjiane.”

Të hënën, kryetari i parlamentit të Gjeorgjisë Shalva Papuashvili nënshkroi ligjin e diskutueshëm të “agjentëve të huaj”.

Ligji për Transparencën e Ndikimit të Huaj kërkon që organizatat, përfshirë mediat, të cilat marrin më shumë se 20% të financimit të tyre nga jashtë, të regjistrohen në shtet. Ai gjithashtu kërkon që ata të publikojnë raportet vjetore financiare.

Ligji, i cili u prezantua për herë të parë në mars 2023, u anulua pasi shkaktoi protesta masive që rezultuan në arrestimin e 66 personave dhe plagosjen e më shumë se 50 oficerëve të zbatimit të ligjit, por u rifut në parlament në prill, duke rindezur protestat.

Kritikët thonë se ligji do të minonte demokracinë, duke e etiketuar atë një “ligj rus”, por anëtarët e shumicës në pushtet argumentojnë se ai do të rriste transparencën.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat