Studimi: Rreth 50 mijë njerëz kanë vdekur në një dekadë në Kaliforni, shkak grimcat toksike

Amerika

Studimi: Rreth 50 mijë njerëz kanë vdekur në një dekadë në Kaliforni, shkak grimcat toksike

Më: 8 qershor 2024 Në ora: 09:14
Foto ilustrim

Më shumë se 50,000 njerëz kanë vdekur para kohe në Kaliforni, gjatë një dekade për shkak të ekspozimit ndaj grimcave toksike në tymin e zjarrit, sipas një studimi të ri.

Hulumtimi është i pari që vlerëson ndikimet afatgjata të ekspozimit kronik ndaj PM2.5 në mënyrë specifike nga zjarret, dhe ka implikime të rëndësishme për Kaliforninë, tha Rachel Connolly, një autore e studimit. Rezultatet sugjerojnë se zjarret janë përgjegjëse për më shumë vdekje dhe ndikime më të mëdha ekonomike sesa kanë treguar studimet e mëparshme.

“Gjetjet janë me të vërtetë një thirrje për veprim për menaxhimin e pyjeve dhe zbutjen e ndryshimeve klimatike,” tha Connolly, i cili është drejtor i projektit në Qendrën UCLA Luskin për Inovacionin dhe gjithashtu punon në Shkollën Fielding të Shëndetit Publik.

Studiuesit sapo kanë filluar të kuptojnë ndikimet e ekspozimit të PM2.5 në shëndetin e njeriut, por grimcat mund të zvogëlojnë funksionin e mushkërive dhe të përkeqësojnë kushtet ekzistuese shëndetësore, duke përfshirë problemet e frymëmarrjes dhe sëmundjet e zemrës.

Grimcat nga zjarret mund të jenë më të dëmshme për shëndetin e njeriut sesa nga burime të tjera, raporton studimi dhe shoqërohet me sëmundje të frymëmarrjes dhe rritje të shtrimeve në spital. Studime të tjera kanë lidhur ekspozimin ndaj tymit të zjarrit me rrezikun e shtuar të sulmeve në zemër dhe lindjeve të parakohshme.

Kalifornia ka parë zjarre të shumta shkatërruese në vitet e fundit, duke përfshirë një sezon historikisht brutal në 2020, gjatë të cilit 31 njerëz vdiqën dhe qielli në të gjithë perëndimin amerikan u kthye në një portokalli të frikshme, duke ekspozuar 25 milionë njerëz ndaj ajrit toksik nga zjarret.

Ekspertët dhe shkencëtarët ia kanë atribuar intensitetit në rritje të zjarreve në vitet e politikave të gabuara të shuarjes së zjarrit, praktikave të menaxhimit të pyjeve dhe një peizazhi që është bërë më i nxehtë dhe më i thatë në mes të krizës klimatike. Fatkeqësitë kanë vrarë dhjetëra njerëz, kanë shkatërruar komunitete dhe kanë ekspozuar miliona ndaj tymit të zjarrit.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat