Si në filma me zombi, makinat e përmbytura nga vërshimet në Florida

Amerika

Si në filma me zombi, makinat e përmbytura nga vërshimet në Florida

Më: 13 qershor 2024 Në ora: 19:27
Foto ilustrim

Një shqetësim tropikal që solli një emergjencë të rrallë përmbytjeje të shpejtë në pjesën më të madhe të Floridës jugore, vonoi fluturimet në dy nga aeroportet më të mëdha të shtetit dhe la automjetet të mbytura dhe të bllokuara në disa nga rrugët.

"Dukej si fillimi i një filmi zombi," tha Ted Rico, një shofer kamioni tërheqës i cili kaloi pjesën më të madhe të natës së së mërkurës dhe mëngjesit të së enjtes duke ndihmuar në pastrimin e rrugëve nga automjetet e bllokuara.

“Ka makina kudo, në mes të rrugës, pa drita të ndezura. Vetëm çmenduri. Makina të braktisura kudo.”

Më shumë se 50 centimetra shi ka rënë në disa zona të Floridës Jugore që nga e marta, ndërsa më shumë parashikohen gjatë ditëve të ardhshme. Bordet e udhëtimit treguan se rreth gjysma e fluturimeve të atij terminali ishin anuluar ose shtyrë.

Reshjet e së mërkurës dhe përmbytjet pasuese bllokuan rrugët, automjetet dhe madje vonuan Florida Panthers në rrugën e tyre për në ndeshjet e Stanley Cup në Kanada kundër Edmonton Oilers.

Shërbimi Kombëtar i Motit në Miami tregoi në X të enjten se një brez reshjesh të mëdha pritej të binte mbi rajon për të tretën ditë radhazi.

Kryebashkiakët në Fort Lauderdale dhe Hollywood shpallën gjendjen e jashtëzakonshme për qytetet e tyre të mërkurën pasdite. Guvernatori i Floridës Ron DeSantis shpalli gjithashtu gjendje të jashtëzakonshme për pesë qarqe - Broward dhe Miami-Dade në brigjet e Atlantikut të Floridës dhe qarqet Collier, Lee dhe Sarasota në bregun perëndimor të shtetit.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat