Biden: SHBA do të vazhdojë të nxisë një propozim armëpushimi për konfliktin në Rripin e Gazës

Amerika

Biden: SHBA do të vazhdojë të nxisë një propozim armëpushimi për konfliktin në Rripin e Gazës

Më: 14 qershor 2024 Në ora: 06:09
Presidenti Joe Biden

Presidenti Joe Biden tha të enjten se SHBA do të vazhdojë të nxisë një propozim armëpushimi për konfliktin në Rripin e Gazës që ka vrarë më shumë se 37,000 njerëz.

Biden vuri në dukje se ai parashtroi një qasje që është miratuar nga Këshilli i Sigurimit i OKB-së, G7 dhe Izraeli.

“Dhe pengesa më e madhe deri më tani është refuzimi i Hamasit për të nënshkruar, edhe pse ata kanë paraqitur diçka të ngjashme. Nëse do të realizohet mbetet për t’u parë. Ne do të vazhdojmë të shtyjmë,” tha presidenti amerikan në një konferencë shtypi me presidentin ukrainas Volodymyr Zelensky në samitin e G7 në Itali.

Biden u pyet më herët nëse liderët në samit diskutuan marrëveshjen e armëpushimit. Ai u përgjigj: “Po”.

I pyetur nëse ka besim se një marrëveshje do të përfundojë, ai tha: “Jo” dhe shtoi: “Nuk e kam humbur shpresën”.

“Hamasi duhet të lëvizë”, tha Biden.

Më 31 maj, Biden tha se Izraeli prezantoi një marrëveshje trefazore që do t’i jepte fund armiqësive në Gaza dhe do të siguronte lirimin e pengjeve. Plani përfshin një armëpushim, një shkëmbim pengjesh të burgosurish dhe rindërtimin e Gazës.

Izraeli është përballur me dënimin ndërkombëtar në mes të ofensivës së tij brutale të vazhdueshme në Gaza që nga sulmi i 7 tetorit nga Hamasi, pavarësisht nga një rezolutë e Këshillit të Sigurimit të OKB-së që kërkon një armëpushim të menjëhershëm.

Afro 37,200 palestinezë janë vrarë që atëherë në Gaza, shumica prej tyre gra dhe fëmijë, dhe më shumë se 84,800 të tjerë janë plagosur, sipas autoriteteve lokale shëndetësore.

Tetë muaj pas luftës izraelite, pjesë të mëdha të Gazës janë në gërmadha mes një bllokade gjymtuese të ushqimit, ujit të pastër dhe ilaçeve.

Izraeli akuzohet për gjenocid në Gjykatën Ndërkombëtare të Drejtësisë, vendimi i fundit i së cilës e urdhëroi atë të ndalonte menjëherë operacionin e tij në qytetin jugor të Rafahut, ku më shumë se 1 milion palestinezë kishin kërkuar strehim nga lufta përpara se të pushtohej më 6 maj.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat