​Pentagoni: SHBA monitoron nga afër lidhjet e thelluara midis Rusisë dhe Koresë së Veriut

Amerika

​Pentagoni: SHBA monitoron nga afër lidhjet e thelluara midis Rusisë dhe Koresë së Veriut

Më: 21 qershor 2024 Në ora: 10:18
Major Pat Ryder

SHBA po monitoron nga afër marrëdhëniet në zhvillim midis Rusisë dhe Koresë së Veriut, tha Pentagoni të enjten.

"Nuk është befasi këtu që ata e kanë zhvilluar dhe nxitur këtë marrëdhënie. Pra, është diçka që ne do ta marrim seriozisht dhe është diçka që do të vazhdojmë ta monitorojmë," Zëdhënësi i Gjeneral Major Pat Ryder u tha gazetarëve.

Fokusi i SHBA-së kur bëhet fjalë për rajonin Indo-Paqësor është të punojë me kombet me të njëjtin mendim për sigurinë dhe stabilitetin në të gjithë botën, për të përfshirë rajonin Indo-Paqësor, tha Ryder.

Duke iu kthyer marrëveshjes së fundit midis Rusisë dhe Koresë së Veriut, në të cilën ata u zotuan t'i ofrojnë njëra-tjetrës ndihmë ushtarake "pa vonesë" nëse ndonjëri sulmohet nga një vend i tretë, zëdhënësi tha se nuk do të diskutojë "në detaje" asnjë marrëveshje midis Moskës dhe Phenianit.

"Ajo që keni parë në të kaluarën është se DPRK (Republika Popullore Demokratike e Koresë) i ofron Rusisë municione që janë duke u përdorur në Ukrainë, duke vrarë ukrainas dhe duke mbështetur luftën e paligjshme të Rusisë. Pra, përsëri, është padyshim shqetësuese për të gjitha ato kombe që respektojnë sovranitetin, respektojnë sundimin e ligjit", shtoi ai.

Duke theksuar se Rusia duhet të rreshtohet me Korenë e Veriut për të "nënshtruar" popullin e Ukrainës, Ryder tha: "Dhe fakti që ata duhet të shkojnë në një vend si DPRK për të marrë municione, tregon se sa e izoluar është Rusia tani".

I pyetur nëse SHBA e merr “seriozisht” konsideratën e presidentit rus Vladimir Putin për ndryshimin e doktrinës bërthamore të Rusisë, Ryder tha: “Ne nuk kemi parë asgjë në këtë pikë që do të kërkonte nga ne të ndryshonim qëndrimin e forcave tona strategjike”.

"Përsëri, nuk është hera e parë që ne kemi dëgjuar për goditje të pamatur të saberave bërthamore. Është sigurisht e papërgjegjshme për vendet që mbajnë këto lloj aftësish të bëjnë komente të tilla", shtoi ai.

Gjatë vizitës së tij në Vietnam, Putin tha se autoritetet ruse po mendojnë për ndryshime në doktrinën bërthamore, sepse "kundërshtarët" ulën pragun për përdorimin e armëve bërthamore.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat