​Temperaturat e larta, 6 vdekje të lidhura me nxehtësinë raportohen në ShBA

Amerika

​Temperaturat e larta, 6 vdekje të lidhura me nxehtësinë raportohen në ShBA

Më: 22 qershor 2024 Në ora: 13:27
Foto ilustrim

Të paktën gjashtë persona kanë vdekur nga shkaqe të lidhura me nxehtësinë këtë vit në metropolin Phoenix, kryeqyteti i shtetit jugperëndimor të SHBA-së të Arizonës, pasi temperaturat u rritën në 46°C (115°F) këtë javë, njoftuan zyrtarët lokalë.

Përveç vdekjeve të konfirmuara, 87 vdekje të tjera janë nën hetim për shkaqe të mundshme të lidhura me nxehtësinë, tha Departamenti i Shëndetit Publik të Qarkut Maricopa në përditësimin e tij të fundit javor.

Phoenix pa ditët e tij më të nxehta deri më tani këtë vit të enjten dhe të premten, duke arritur 46°C (115°F). Zona e metrosë mbetet nën një paralajmërim të nxehtësisë së tepërt për shkak të një sistemi me presion të lartë, megjithëse gjatë fundjavës parashikohet pak lagështi dhe rënie e lehtë e temperaturave.

Një valë e të nxehtit aktualisht po prek pjesën më të madhe të SHBA-së, me shumë rajone që përballen me temperatura rekord.

Vala e të nxehtit, e ardhur në fillim të verës, vjen si një tjetër shenjë paralajmëruese se efektet e ngrohjes globale po ndihen më shpejt dhe se nevojiten veprime urgjente për ta luftuar atë. 

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat