Zjarri i madh shkatërron kampin e refugjatëve Rohingya në Bangladesh

Azia

Zjarri i madh shkatërron kampin e refugjatëve Rohingya në Bangladesh

Më: 14 janar 2021 Në ora: 10:24
Ilustrim

Një zjarr shkatërrues shpërtheu mëngjesin e sotëm në kampin e refugjatëve Rohingya në rrethin jugor Cox’s Bazar të Bangladeshit, duke djegur të paktën 400 baraka.

“Kemi vlerësuar se kryesisht mbi 400 çadra janë dëmtuar. Viktimat Rohingya i kemi zhvendosur në një vend tjetër dhe po u sigurojmë atyre ushqim dhe shërbime tjera”, tha për Anadolu Agency, komisioneri i Bangladeshit për Refugjatët për Ndihmën dhe Riatdhesimin, Mahbub Alam Talukdar.

Ai po ashtu siguroi se tendat e dëmtuara do të zëvendësohen brenda kohës sa më të shkurtër të mundshme. Asnjë vdekje nuk është raportuar, tha ai, duke shtuar se disa refugjatë u plagosën lehtë.

“Jemi duke hetuar për të përcaktuar shkakun e zjarrit”, tha për AA, zyrtari i Shërbimit Zjarrfikës të Cox’s Bazar, Mohammad Abdullah.

Ndërkohë, disa burime në kamp theksuan se më shumë se 500 tenda ishin dëmtuar dhe dhjetëra refugjatë Rohingya u plagosën.

Në maj të vitit të kaluar, një zjarr tjetër i madh dëmtoi më shumë se 400 tenda në kampin e refugjatëve Kutupalang në Cox’s Bazar.

Disa incidente të vogla zjarri janë raportuar gjithashtu në kampet e refugjatëve Rohingya gjatë vitit të kaluar.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat