Kina ndërton qendrën masive të karantinës, për të prekurit me COVID-19

Azia

Kina ndërton qendrën masive të karantinës, për të prekurit me COVID-19

Më: 19 janar 2021 Në ora: 11:32

Kina po ndërton një qendër masive karantine për të prekurit nga COVID-19 në periferi të qytetit Shijiazhuang, për të frenuar shpërthimet në rritje.

Sipas The Guardian, objekti, i cili do të jetë gati brenda disa ditësh, do të jetë mjaft i madh për të vendosur mijëra njerëz, nëse ka ndonjë ringjallje të lokalizuar të virusit.

Kina e ka vendosur virusin kryesisht nën kontroll, por ende përjeton një shpërthim të vogël, të lokalizuar.

Madje skenat jashtë Shijiazhuang, Kina veriore, të kujtojnë përpjekjet e Pekinit në fillim të vitit të kaluar për të ndërtuar spitale të improvizuara në terren në Wuhan – qyteti qendror ku u shfaqën rastet e Covid-19.

Ndërtesat e karantinës në Shijiazhuang janë të pajisura me banjo, wifi dhe klimatizim dhe do të vendosin kontakte të ngushta me pacientët e konfirmuar me virus.

Sipas mediave lokale, objekti pritet të ketë dhoma të mjaftueshme për të mbajtur më shumë se 4,000 njerëz sapo të përfundojë.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat