Irani fajëson Bitcoin për ndërprerjet, smogun dhe COVID-19

Azia

Irani fajëson Bitcoin për ndërprerjet, smogun dhe COVID-19

Më: 22 janar 2021 Në ora: 22:14
Foto ilustrim

Teherani, kryeqyteti i Iranit, është zhytur në errësirë ​​javët e fundit ndërsa ndërprerjet lanë miliona pa energji elektrike për orë të tëra.

Qytetet e tjera janë prekur gjithashtu nga ndërprerjet. Semaforët u ndalën. Zyrat u errësuan. Klasat në internet u ndaluan. Me smog toksik që mbulon qiellin dhe vendi që përplaset nën krizat pandemike dhe kriza të tjera në rritje, mediat sociale kanë qenë të mbushura me spekulime rreth asaj që duhej fajësuar. Së shpejti, gishtat drejtuan nga një fajtor i pamundur: Bitcoin.

Brenda ditëve, ndërsa zhgënjimi u përhap në mesin e banorëve, qeveria nisi një goditje të gjerë ndaj qendrave të përpunimit të bitcoin, të cilat kërkojnë sasi të mëdha energjie elektrike për të furnizuar kompjuterët e tyre të specializuar dhe për t’i mbajtur ato të freskëta – një barrë për rrjetin elektrik të Iranit.

Autoritetet mbyllën 1,600 qendra në të gjithë vendin, duke përfshirë, për herë të parë, ato të autorizuara ligjërisht për të vepruar. Ndërsa e fundit në një seri lëvizjesh konfliktuale të qeverisë, goditja shkaktoi konfuzion në industrinë e kriptos – dhe dyshimin se bitcoin ishte bërë një thelb i dobishëm për problemet më të rrënjosura të kombit.

Meqenëse ish-presidenti Donald Trump u tërhoq në mënyrë të njëanshme në vitin 2018 nga marrëveshja bërthamore e Teheranit me fuqitë botërore dhe ri-vendosi sanksione mbi Iranin, kriptovaluta është rritur në popullaritet në Republikën Islamike. Për Iranin, transaksionet anonime në internet të bëra në kriptovaluta lejojnë individët dhe kompanitë të anashkalojnë sanksionet bankare që kanë dëmtuar ekonominë.

Ndërsa Teherani u errësua javën e kaluar, një video që tregon kompjuterat industriale që rrotullohen në një fermë masive kineze të kriptovalutave u përhap në internet si zjarr, duke shkaktuar zemërim për etjen e tepërt të bitcoin për energji elektrike.

Brenda ditësh, qeveria e mbylli atë impiant pavarësisht nga autorizimi i saj për të operuar.

”Prioriteti është me familjet, komercialët, spitalet dhe vendet e ndjeshme”, tha Mostfa Rajabi Mashhadi, zëdhënësi i departamentit të furnizimit me energji elektrike të Iranit, duke theksuar se fermat e paligjshme thithin çdo ditë rreth 260 megavat energji elektrike.

Megjithëse miniera e bitcoin dëmton rrjetin e energjisë, ekspertët thonë se nuk është arsyeja e vërtetë pas ndërprerjeve të energjisë elektrike dhe ndotjes së ajrit të rrezikshëm të Iranit. Ministria e telekomunikacionit vlerëson se bitcoin konsumon më pak se 2% të prodhimit të përgjithshëm të energjisë në Iran.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat