Kina shënon rënie të infeksioneve ditore me COVID-19

Azia

Kina shënon rënie të infeksioneve ditore me COVID-19

Më: 26 janar 2021 Në ora: 08:31
Foto ilustrim

Kina ka publikuar bilancin e 24 orëve të fundit me COVID-19.

Kina raportoi një rënie të infeksioneve të reja me COVID-19 ndërsa numri i rasteve në dy provinca veçanërisht të goditura rëndë nga vala e fundit e koronavirusit ra në një shifra, treguan të dhënat zyrtare të marten, raporton Reuters.

Një total prej 82 rastesh të konfirmuara u raportuan në territorin më 25 janar, tha Komisioni Kombëtar i Shëndetësisë në një deklaratë, nga 124 raste një ditë më parë.

Provinca Heilongjiang raportoi 53 nga rastet e reja.

Por, Jilin dhe Hebei – dy provinca të tjera verilindore kineze të cilat kanë parë raste të rritjes në javët e fundit – raportuan përkatësisht shtatë dhe pesë raste të reja.

Numri i përgjithshëm i rasteve të konfirmuara COVID-19 në territorin e Kinës tani qëndron në 89,197. Numri i të vdekurve u rrit me një në 4,636, duke shënuar rritjen e parë që nga 13 janari. 

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat