Grusht shteti në Mianmar: Protestat masive sfidojnë ushtrinë

Azia

Grusht shteti në Mianmar: Protestat masive sfidojnë ushtrinë

Më: 17 shkurt 2021 Në ora: 20:14
Protesta në Mianmar

Qindra mijëra njerëz kanë protestuar në të gjithë Mianmar, duke organizuar disa nga tubimet më të mëdha anti-ushtarake që nga grushti i shtetit i 1 shkurtit, shkruan BBC.

Drejtuesit e automjeteve në Yangon zhvilluan një protestë të prishjes, duke bllokuar rrugët kryesore ndërsa mosbindja civile e organizuar lirshëm u rrit.

Në Mandalay, forcat e sigurisë qëlluan pranë stacionit hekurudhor. Të paktën një lëndim u raportua.

Demonstruesit po kërkojnë lirimin e Aung San Suu Kyi dhe udhëheqësve të tjerë civilë të zgjedhur pas grushtit të shtetit.

Një ditë më parë zonjës Suu Kyi iu dha një akuzë e dytë penale. Ushtria përsëriti premtimin e saj për të mbajtur zgjedhje të reja dhe për të hequr dorë nga pushteti, megjithëse shumë protestues mbeten skeptikë.

Zhvillimet erdhën pasi raportuesi special i KB për Mianmar, i njohur gjithashtu si Burma, paralajmëroi për dhunë të mundshme nga ushtria.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat