Arabia Saudite planifikon të investojë mbi 20 miliardë dollarë në ushtri

Azia

Arabia Saudite planifikon të investojë mbi 20 miliardë dollarë në ushtri

Më: 20 shkurt 2021 Në ora: 14:32
Arabia Saudite

Arabia Saudite po planifikon të investojë më shumë se 20 miliardë dollarë në ushtri brenda dekadave të ardhshme si pjesë e planeve për të përkrahur shpenzimet e ushtrisë, bëri të ditur kreu i ushtrisë së Mbretërisë së Bashkuar Arabe.

Ky shtet dëshiron të zhvillojë dhe të prodhojë më shumë armë duke synuar që të shpenzojë 50 për qind të buxhetit të ushtrisë deri në vitin 2030.

Kështu aportojnë mediat e huaja.

Mbretëria ka në plan të rrisë shpenzimet e kërkimit dhe zhvillimit ushtarak nga 0.2% në rreth 4% të shpenzimeve të armatimit deri në vitin 2030.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat