Edhe dy të vdekur nga protestat kundër grusht-shtetit në Birmani

Azia

Edhe dy të vdekur nga protestat kundër grusht-shtetit në Birmani

Më: 28 shkurt 2021 Në ora: 09:20
Birmani

Policia e Birmanisë ka hapur sërish zjarr të dielën në protestat kundër grusht-shtetit, duke lënë të paktën dy të vdekur dhe shumë të plagosur.

Birmania ka qenë në kaos që nga fillimi i këtij muaji për shkak të marrjes së pushtetit nga ushtria dhe arrestimit të lideres së zgjedhur në krye të Qeverisë, Aung San Suu Kyi, raportojnë mediat ndërkombëtare.

Deri më tani, kanë vdekur disa persona ndërkohë që shumë kanë mbetur të plagosur e shumë të tjerë janë arrestuar në protestat që po zhvillohen me javë të tëra.

Ushtria ka bërë grusht-shteti në Birmani më 1 shkurt të këtij viti për shkak se konsideronte se zgjedhjet e nëntorit të vitit të kaluar në të cilat Aung San Suu Kyi kishte dalë fituese, ishin të manipuluara.

Mirëpo, partia e kësaj të fundit kishte deklaruar se rezultati i zgjedhjeve duhej të respektohej.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat