Hong Kong: Akuzohen 47 aktivistë të grupit të pro-demokracisë

Azia

Hong Kong: Akuzohen 47 aktivistë të grupit të pro-demokracisë

Më: 1 mars 2021 Në ora: 00:15
Foto

Pothuajse çdo zë kryesor i disidencës në Hong Kong është tani në burg ose në internim, pasi policia e Hong Kongut akuzoi 47 aktivistë dhe politikanë pro-demokracisë për komplot për të kryer përmbysjen. Të gjithë përballen me burgim të përjetshëm nëse dënohen, raporton TheGuardian.

Grupi përfshin shumicën e 55 personave të arrestuar muajin e kaluar, gjatë sondazheve primare të mbajtura vitin e kaluar, në një bastisje të agimit që shënoi operacionin e vetëm më të madh të kryer nën ligjin e diskutueshëm dhe atë të sigurisë kombëtare.

Të dielën, forca policore tha se të gjithë përveç tetë ishin akuzuar për një akuzë të vetme dhe do të arrestoheshin përpara përmendjes së gjykatës të hënën në mëngjes.

Zyra e Bashkimit Evropian në Hong Kong tha se akuzat e bënë të qartë se "pluralizmi i ligjshëm politik nuk do të tolerohet më në Hong Kong", dhe bëri thirrje për lirimin e menjëhershëm të të arrestuarve. Të dy Human Rights Watch dhe Amnesty International akuzuan autoritetet për përdorimin e ligjit të sigurisë kombëtare për të heshtur kritikët, bënë thirrje që të gjitha akuzat të hiqen.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat