Arrijnë në 2 milionë rastet e infektimeve në Iran

Azia

Arrijnë në 2 milionë rastet e infektimeve në Iran

Më: 8 prill 2021 Në ora: 14:38
Foto ilustrim

Numri i rasteve të konfirmuara të koronavirusit në Iran kaloi shifrën prej dy milionësh të enjten, ndërsa ngarkesa e përditshme e çështjeve vendosi një rekord të ri të lartë në atë që një zyrtar shëndetësor paralajmëroi se ishte një kulm "meteorik", raporton France24.

Ndërsa republika islamike arriti në pikën e zymtë, disa ekspertë shëndetësorë bënë thirrje për një bllokim të kryeqytetit Teheran për të përmbajtur valën e katërt të vendit larg nga Covid-19.

Irani po lufton me shpërthimin më vdekjeprurës të koronavirusit në Lindjen e Mesme dhe zyrtarët kanë fajësuar rritjen e fundit në udhëtimet e bëra gjatë muajit të kaluar në festat Persiane të Vitit të Ri.

Gjatë 24 orëve të kaluara, vendi regjistroi zyrtarisht 22,586 raste të reja të infeksionit, duke arritur një lartësi të re, tha zëdhënësi i ministrisë së shëndetësisë Sima Sadat Lari.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat