Iraku fajëson qytetarët për rritjen e numrit të rasteve me COVID-19

Azia

Iraku fajëson qytetarët për rritjen e numrit të rasteve me COVID-19

Më: 9 prill 2021 Në ora: 13:51
Ilustrim

Ministria e Shëndetësisë e Irakut ka paralajmëruar “pasoja të tmerrshme” përpara, sepse qytetarët nuk po marrin parasysh masat për parandalimin e COVID-19, pasi vendi arriti pikë të lartë ditore të infektimeve.

Iraku regjistroi 8331 raste të reja në 24 orë, shifra më e lartë e infektimeve dhe dyfishi i numrit nga muaji i kaluar, shkruan AP.

Rritja e rasteve, ka bërë që ministria të lëshojë një paralajmërim të enjten duke thënë se ngritja e numrit të të infektuarve ka ardhur për shkak të irakianëve që nuk përfillën masat parandaluese.

“Ata që vazhdojnë të mos përfillin masat parandaluese dhe instruksionet janë përgjegjës për rritjen e numrit të infektimeve”, thuhet në deklaratë.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat