80 protestues në Mianmar u vranë nga ushtria

Azia

80 protestues në Mianmar u vranë nga ushtria

Më: 10 prill 2021 Në ora: 16:49
Foto

Forcat e ushtrisë në Mianmar kanë vrarë mbi 80 persona në një protestë në qytetin Bago, të premten.

Këtë e bën të ditur nga Shoqata e Ndihmës për të Burgosurit Politik si dhe një media vendase, protestuesit u mblodhën për t’i dalë kundër grushtetit të ushtrisë.

Ushtria thuhet se kishte përdorur armë drejtë protestuesve për të prishur protestën në qytet, shkruan Reuters.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat