Familja mbretërore e Jordanisë shihen së bashku pas “përçarjes”

Azia

Familja mbretërore e Jordanisë shihen së bashku pas “përçarjes”

Më: 11 prill 2021 Në ora: 19:05
Familja mbretërore e Jordanisë shihen së bashku pas “përçarjes”

Mbreti jordanez dhe gjysmë vëllai i tij, Princi Hamza, një ish-trashëgimtar i fronit, u shfaqën së bashku në publik të dielën pas mosmarrëveshjes që shënonte 100 vjetorin e pavarësisë së Jordanisë.

Media shtetërore portretizoi monarkun dhe anëtarët e tjerë të familjes mbretërore duke vendosur kurora me lule përpara një monumenti të një ushtari të panjohur dhe vendeve të pushimit të anëtarëve të familjes mbretërore në Pallatin Raghdan në Aman.

Të hënën, një gjykatë mbretërore lëshoi një deklaratë që konfirmonte besnikërinë e Hamzs ndaj Mbretit Abdullah, raporton bbc.

Kjo, me ndërmjetësimin e anëtarëve të familjes mbretërore, e zgjidhi mosmarrëveshjen dy ditë pasi ushtria paralajmëroi se princi po përfshihej në veprime që mund të dëmtonin stabilitetin e mbretërisë.

Të mërkurën, mbreti njoftoi se komploti ishte parandaluar dhe se Hamza ishte “nën kujdesin e tij” së bashku me familjen e tij.

Fqinjët dhe aleatët e Jordanisë kanë shprehur solidaritet me Mbretin Abdullah. Jordania konsiderohet të jetë një nga vendet më të qëndrueshme në Lindjen e Mesme.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat