Lindin binjakët “një në një milion” në Indi

Azia

Lindin binjakët “një në një milion” në Indi

Më: 15 prill 2021 Në ora: 20:04
Foto ilustrim

Dy binjakë të rrallë të bashkuar me dy koka, tre krahë dhe një trup të përbashkët kanë lindur nga një çift fermerësh në Indi, të cilët kanë thënë se nuk mund të përballojnë operacionin "shpëtues" për vajzat e tyre.

Ambika Parida, 32 vjeçe, nga rrethi Kendrapara në shtetin lindor indian të Odisha, nuk e dinte se ajo mbante binjakë të bashkuar derisa mjekët në një shtëpi private pleqsh kryen operacionin cezarian për të lindur foshnjat.

Vajzat, të lindura të hënën, janë të lidhura në bark dhe ndajnë të njëjtat organe gjenitale, si dhe një krah të tretë që del nga mes dy kokave të tyre.

Debasish Sahu, pediatri në spitalin e rrethit Kendrapara, ka thënë se binjakët kanë shumë pak mundësi për të mbijetuar dhe të zhvillojnë një jetë normale në një gjendje të tillë.

Pamje të rënda! 

Image
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat