Rrahje e arrestime gjatë protestave në Mianmar

Azia

Rrahje e arrestime gjatë protestave në Mianmar

Më: 12 maj 2021 Në ora: 17:23
Foto

Forcat e sigurimit të Mianmarit gjuajtën me armë dhe arrestuan rreth 30 persona në një tubim anti-grusht shteti në qytetin e dytë më të madh të vendit të mërkurën, thanë dëshmitarët, ndërsa protestuesit sfidonin një goditje disa-mujore nga një juntë që luftonte për të vendosur rendin, raporton Reuters.

Kaosi shpërtheu në Mandalay, një vatër e ndjenjave anti-ushtarake, kur policia me rroba civile doli nga automjetet disa minuta në një protestë, duke qëlluar me armë dhe duke rrahur demonstruesit që ranë ndërsa qindra u larguan, sipas katër dëshmitarëve, të cilët thanë se kishin parë rreth 30 persona të arrestuar.

"Nuk ka fjalë për të përshkruar mizorinë e tyre," i tha Reuters Aung Pyae Sone Phyo, 21, një udhëheqëse proteste.

"Ata përdorën forcë të madhe për të na goditur. Më shumë se 10 automjete ushtarake mbushën repartin e vogël, ata bllokuan çdo rrugë në zonë," tha ai.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat