Hapet palestra e parë për gra në Afganistan

Azia

Hapet palestra e parë për gra në Afganistan

Më: 31 korrik 2021 Në ora: 19:59
Afganistan

Ish pengmbajtësja e talebanëve në Kandahar, Maryam Durani, ka hapur një palestër sportive vetëm për gratë, gjë që ndodhë për herë të parë në Afganistan.

Sana Jan, një trajnere, shprehet e lumtur që ka mundësinë të mësojë gratë tjera si të ushtrojnë, të ushtojë për vete, si dhe të mbledhë të holla për familjen nga puna që bën.

Megjithatë, Maryam Durani shpreh shqetësim se nëse talebanët bashkëpunojnë me qeverinë, ata do të mbyllin qendrën e saj të palestrës, raporton Deutsche Welle.

Image

“Ne jemi të shqetësuar për të gjithë gratë në Afganistan, talibanët nuk kanë ndryshuar mendjen dhe kompromiset që ata do bëjnë do jenë në disfavor të grave”, tha ajo.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat