OKB thotë se talebanët do të njoftojnë planet për arsimimin e vajzave 'së shpejti'

Azia

OKB thotë se talebanët do të njoftojnë planet për arsimimin e vajzave 'së shpejti'

Më: 16 tetor 2021 Në ora: 23:30
Foto

Talibanët do të shpallin një kornizë që i lejon vajzat të ndjekin shkollën në Afganistan "së shpejti", tha një zyrtar i lartë i Kombeve të Bashkuara, pas katër javësh në të cilat djemve afganë u është lejuar një arsim i mesëm, por vajzat nuk e kanë, raporton France24.

"Ministri de facto i arsimit na tha se ata po punojnë në një kornizë, të cilën do ta shpallin së shpejti, që do t'i lejojë të gjitha vajzat të shkojnë në shkollë të mesme, dhe ne presim që kjo të ndodhë shumë shpejt," tha zv / drejtori ekzekutiv i UNICEF Omar Tha Abdi në Kombet e Bashkuara në Nju Jork të Premten.

Prej javësh talebanët kanë thënë se do t'i lejojnë vajzat të kthehen në shkollë sa më shpejt të jetë e mundur.

Grupi islamik, i njohur për sundimin e tij brutal dhe shtypës nga viti 1996 deri në 2001, është përballur me tërbimin ndërkombëtar pasi ka përjashtuar në mënyrë efektive gratë dhe vajzat nga shkollat dhe puna në të gjithë vendin, duke hequr liritë e afganëve në mënyrë graduale.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat