New Dehli, mbyllen shkollat si pasojë e ajrit të ndotur

Azia

New Dehli, mbyllen shkollat si pasojë e ajrit të ndotur

Më: 14 nëntor 2021 Në ora: 15:11
Foto ilustrim

Shkollat ​​në kryeqytetin e Indisë, Delhi, shpesh i renditur si një nga kryeqytetet më të ndotura në botë, do të mbyllen fizikisht për një javë nga e hëna pasi ndotja e rëndë e ajrit mbuloi qytetin, tha të shtunën kryeministri i Territorit të Kryeqytetit Kombëtar të Delhi, Arvind Kejriwal. .

Mësimi online do të vazhdojë në mënyrë që fëmijët të mos kenë nevojë të dalin dhe të thithin ajër të ndotur,” tha Kejriwal në një konferencë për shtyp pas mbajtjes së një takimi urgjent për të adresuar krizën e ndotjes.

Kejriwal tha gjithashtu se zyrat qeveritare të Delhi do të funksionojnë sipas një politike të punës nga shtëpia për një javë dhe zyrat private janë këshilluar të bëjnë të njëjtën gjë aty ku është e mundur. Aktivitetet e ndërtimit në qytet do të ndalohen ndërmjet 14 dhe 17 nëntorit, tha ai.

Smogu i trashë është varur mbi Delhi për ditë të tëra, i përkeqësuar nga “kushtet e pafavorshme meteorologjike që kufizojnë shpërndarjen e ndotjes dhe kontributet rajonale duke përfshirë djegien e kashtës” nga fermerët, sipas Bordit Qendror të Kontrollit të Ndotjes së Indisë (CPCB).

“Parashikimet e motit thonë se erërat nuk do të fryjnë nga 14 deri më 17 nëntor dhe tymi i kashtës së djegur do të vazhdojë të mbulojë Delhi,” u tha Kejriwal gazetarëve, duke shtuar se “situata mund të përkeqësohet në çdo moment dhe në çdo kohë”.

Cilësia e ajrit në dhe përreth Delhi u vlerësua si shumë e dobët në mëngjesin e së dielës, sipas Indeksit Kombëtar të Cilësisë së Ajrit të CPCB (AQI). Ekspozimi i zgjatur ndaj atij niveli të ndotjes mund të shkaktojë sëmundje të frymëmarrjes./cnn

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat