Kina reagon mbi çështjen e yllit të tenisit

Azia

Kina reagon mbi çështjen e yllit të tenisit

Më: 24 nëntor 2021 Në ora: 16:17
Peng Shuai

Ministria e Jashtme kineze bëri thirrje të martën kundër politizimit dhe spekulimeve lidhur me vendndodhjen e yllit kinez të tenisit Peng Shuai, dhe çështjes nëse ajo është mirë apo jo. Që nga momenti kur akuzoi një ish-politikan të rangut të lartë për sulm seksual, tenistja nuk u shfaq publikisht për disa javë.

Zëdhënësi i Ministrisë së Punëve të Jashtme kineze Zhao Lijian tha se Pekini është kundër çdo fjale e akti që politizon sportin, e që bie ndesh me frymën e Kartës Olimpike. Ai tha se tenistja është parë në disa aktivitete publike kohët e fundit.

Mediat shtetërore kineze kanë publikuar të tjera pamje filmike të Peng Shuait, e cilat shfaqet në një aktivitet me të rinj në Pekin, që u mbajt të dielën në mëngjes.

Ylli i tenisit nuk ishte parë që nga fillimi i këtij muaji, pasi akuzoi Zhang Gaolin, i cili ka shërbyer më parë në detyrën e ish-zëvendës kryeministrit, se e kishte detyruar të kryente marrëdhënie seksuale me të disa vite më parë. Mungesa e saj në publik nxiti thirrje ndërkombëtare drejtuar Pekinit për të dhënë informacione rreth saj, se ku ndodhej dhe nëse jeta e saj rrezikohej.

Zhdukja nga sytë e publikut dhe akuza e Peng ndaj ish-zyrtarit kinez ndodhi ndërsa Pekini përgatitet për Lojërat Olimpike Dimërore që fillojnë më 4 shkurt. Kina po përballet gjithashtu dhe me kritika ndërkombëtare lidhur me situatën e respektimit të të drejtave të njeriut në vend.

Ndërkohë, Federata e Tenisit për femra kërcënoi se ta anulonte aktivitetin nëse Kina nuk garantonte sigurinë e Peng Shuait./VOA

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat