Suu Kyi i Mianmarit pret verdiktin e parë në gjyqin e juntës

Azia

Suu Kyi i Mianmarit pret verdiktin e parë në gjyqin e juntës

Më: 29 nëntor 2021 Në ora: 22:19
Aung San Suu Kyi

Udhëheqësja e rrëzuar e Mianmarit, Aung San Suu Kyi pritet të dëgjojë vendimin në gjyqin e saj për nxitje të martën, gjykimi i parë nga shumë rastet e saj të gjykatës së juntës që mund ta çojnë atë në burg për dekada, raporton France24.

Laureatja e Nobelit është arrestuar që kur gjeneralët rrëzuan qeverinë e saj në orët e para të 1 shkurtit, duke i dhënë fund interludës së shkurtër demokratike të vendit të Azisë Juglindore.

Më shumë se 1,200 njerëz janë vrarë dhe mbi 10,000 janë arrestuar në një goditje ndaj disidencës, sipas një grupi lokal monitorues.

Suu Kyi përballet me tre vjet burg nëse shpallet fajtore për nxitje kundër ushtrisë, megjithëse analistët thonë se nuk ka gjasa që ajo të çohet në burg të martën.

Në vend të kësaj, gjykata mund të vonojë verdiktin e saj ose të ndryshojë çdo afat burgimi në arrest shtëpiak, në mënyrë që të mbajë larg syrit liderin popullor, ndërsa junta punon për të konsoliduar sundimin e saj.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat