“Fundi i botës”: Tmerrohen banorët, pushtohet gjithçka

Azia

“Fundi i botës”: Tmerrohen banorët, pushtohet gjithçka

Më: 4 dhjetor 2021 Në ora: 16:00
Pamje nga video

Një vullkan në ishullin Java të Indonezisë është duke shpërthyer, duke shkaktuar re të mëdha hiri e duke mbuluar me këtë shtresë fshatra përreth.

Banorët afër Mt Semeru në lindje të ishullit Java kanë filluar të ikin dhe ekipet e shpëtimit janë dërguar në zonë, shkruan BBC.

Një organ vëzhgues lëshoi një paralajmërim për kompanitë ajrore për renë e hrit që ka arritur në lartësi deri në 15.000 metra. Ende nuk dihet nëse është shënuar ndonjë fatalitet.

Në pamjet e publikuara në rrjetet sociale shfaqën banorë duke ikur përderisa reja gjigante e hirit po përhapej pas tyre.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat