Gjenerali më i lartë i Indisë vdes pas rrëzimit të helikopterit

Azia

Gjenerali më i lartë i Indisë vdes pas rrëzimit të helikopterit

Më: 8 dhjetor 2021 Në ora: 15:35
Foto nga aksidenti

Komandanti i lartë ushtarak i Indisë është vrarë në një aksident helikopteri në shtetin jugor të Tamil Nadu, thotë Forca Ajrore e vendit, raportn BBC.

Shefi i Shtabit të Mbrojtjes Gjeneral Bipin Rawat, gruaja e tij dhe 11 të tjerë vdiqën pasi helikopteri Mi-17V5 u rrëzua në kodrat pranë qytetit Coonoor të mërkurën në mëngjes.

Një i mbijetuar po trajtohet për plagët e marra në spital.

Gjenerali Rawat, 63 vjeç, u emërua Shefi i parë i Shtabit të Mbrojtjes të Indisë në janar 2019.

Kjo mblodhi së bashku Ushtrinë, Marinën dhe Forcën Ajrore, dhe Gjenerali Rawat kishte qenë në krye të një sërë operacionesh, duke përfshirë Kashmirin e administruar nga India.

Forcat Ajrore Indiane thanë se kishin urdhëruar një hetim për aksidentin, i cili ndodhi në mot me mjegull. Një komitet i sigurisë së kabinetit po mban një seancë urgjente, të kryesuar nga kryeministri Narendra Modi.

Në Twitter, z. Modi tha: "[Gjenerali Rawat] solli me vete një përvojë të pasur të shërbimit në ushtri. India nuk do ta harrojë kurrë shërbimin e tij të jashtëzakonshëm.

"Një patriot i vërtetë, ai kontribuoi shumë në modernizimin e forcave tona të armatosura dhe aparatit të sigurisë. Vështrimet dhe perspektivat e tij mbi çështjet strategjike ishin përjashtime. Vdekja e tij më ka trishtuar thellësisht."

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat