Krokodilët sulmojnë njerëzit mes krizës së ujit në Iran

Azia

Krokodilët sulmojnë njerëzit mes krizës së ujit në Iran

Më: 28 dhjetor 2021 Në ora: 10:53
Krokodilët sulmojnë njerëzit mes krizës së ujit

I shtrirë në dyshemenë e shtëpisë së tij modeste, Siahouk kishte dhimbje torturuese nga lëndimi në dorën e djathtë.

Vetëm dy ditë më parë, në një pasdite jashtëzakonisht të nxehtë gushti, bariu i dobët 70-vjeçar kishte shkuar të merrte ujë nga një pellg kur u përplas nga një gando, emri për një krokodil në rajonin Baluchistan të Iranit.

“Nuk e pashë të vinte”, kujton ai ngjarjen traumatike dy vjet më parë, me tronditjen dhe mosbesimin ende të gjallë në sytë e tij.

Siahouk ishte në gjendje të shpëtonte vetëm pasi “arriti të shtrydhte shishen plastike me ujë midis nofullave të tij”, thotë ai, duke rijetuar momentin kur fërkon fytyrën e tij kockore me dorën e majtë të rrudhur.

Rrëfimi i Siahouk i bën jehonë asaj të shumë viktimave të tjera, kryesisht fëmijë.

Në vitin 2016, një nëntë vjeçar i quajtur Alireza u gëlltit nga një krokodil i tillë. Dhe në korrik 2019, Hawa, 10, humbi krahun e djathtë në një sulm. Duke mbledhur ujë për lavanderi, ajo pothuajse u tërhoq zvarrë nga krokodili përpara se të shpëtohej nga shokët e saj.

Sulmet kanë ardhur në një kohë kur Irani ka vuajtur nga mungesa akute e ujit dhe, rrjedhimisht, habitatet natyrore që zvogëlohen me shpejtësi kanë bërë që rezervat ushqimore të gandove të thahen. Kafshët e uritura i trajtojnë njerëzit që i afrohen territorit të tyre ose si pre ose si kërcënim për burimet e tyre avulluese.

Të shpërndarë nëpër Iran dhe nënkontinentin Indian, gandot janë krokodilë me hundë të gjerë. Irani ka rreth 400 të tillë, që përbëjnë gati 5% të specieve.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat