Rasti i parë me Omicron në Pekin

Azia

Rasti i parë me Omicron në Pekin

Më: 15 janar 2022 Në ora: 19:43
Pekin

Kryeqyteti i Kinës, Pekini, ka raportuar rastin e parë me Omicron, sipas mediave shtetërore, vetëm disa javë përpara organizimit të Lojërave Olimpike Dimërore. Identifikimi i Omicron vjen ndërsa qytetet në të gjithë vendin kanë rritur vigjilencën  në prag të Lojërave Olimpike Dimërore, që do të fillojnë më 4 shkurt.

Autoritetet kanë paralajmëruar gjithashtu se Omicron përhapet më lehtë duke rritur kështu rrezikun e transmetimit. Qeveria ka këshilluar banorët  që të mos largohen nga qyteti gjatë pushimeve, ndërkohë që dhjetëra fluturime ndërkombëtare dhe vendase janë pezulluar.

Kina raportoi gjithashtu 25 raste të reja asimptomatike me14 janar, nga 42 raste një ditë më parë.

Vendi ka regjistruar 104,745 raste dhe  4,636 viktima që nga fillimi i pandemisë.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat