Gjendja e jashtëzakonshme e pjesshme mund të zgjerohet në dy të tretat e Japonisë

Azia

Gjendja e jashtëzakonshme e pjesshme mund të zgjerohet në dy të tretat e Japonisë

Më: 23 janar 2022 Në ora: 08:34
Foto ilustrim

Japonia planifikon të zgjerojë gjendjen e jashtëzakonshme të pjesshme që zbaton në 16 rajone kundër COVID-19.

Në 24 orët e fundit në vend janë regjistruar për herë të parë mbi 49 mijë raste, pasi numri i rasteve tejkaloi brenda javës 30 mijë dhe më pas 40 mijë. Ka tërhequr vëmendjen se pas 500 rasteve që u regjistruan më 1 janar 2022, numri rasteve brenda 20 ditëve është rritur rreth 100 herë më shumë.

Sipas lajmit të agjencisë Kyodo, qeveria pas rekordeve të reja do të zgjerojë përfshirjen e gjendjes së jashtëzakonshme të pjesshme që zbatohet aktualisht në 16 rajone.

Sipas kësaj, gjendja e jashtëzakonshme e pjesshme do të zgjerohet në 29 rajone nga 47 që ka gjithsej vendi. Në këtë mënyrë kjo praktikë do të jetë e vlefshme në dy të tretat e vendit.

Vendimi në fjalë do të bëhet i ditur për opinionin publik në fillim të javës pas rekomandimit nga Bordi Këshillues për COVID-19 të qeverisë.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat