Dorëhiqet Presidenti i Armenisë

Azia

Dorëhiqet Presidenti i Armenisë

Më: 24 janar 2022 Në ora: 08:58
Armen Sarkissian

Presidenti armen, Armen Sarkissian, dha dorëheqjen të dielën, duke përmendur paaftësinë e tij për të “ndikuar” në jetën politike të vendit të tij.

“Presidenti nuk ka mjetet e nevojshme për të ndikuar në proceset radikale të politikës së brendshme dhe të jashtme në këto kohë të vështira për vendin dhe kombin”, tha Sarkisian në një deklaratë të postuar në faqen e tij zyrtare.

Roli i presidentit të Armenisë është kryesisht ceremonial me kryeministrin që mban pushtetin politik, shkruan Euronews.

Ajo vjen pasi presidenti është në qendër të një krize politike pas një shpërthimi të luftimeve midis Armenisë dhe fqinjit Azerbajxhan mbi kontrollin e rajonit të Nagorno-Karabakh.

Më shumë se 6 mijë e 500 njerëz u vranë në gjashtë javët e luftimeve, të cilat përfunduan në një marrëveshje armëpushimi të ndërmjetësuar nga Rusia, duke i dhënë Azerbajxhanit një pjesë të enklavës dhe zonave përreth.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat