87 viktima në 24 orë, Kina paralajmëron një mbyllje të fortë

Azia

87 viktima në 24 orë, Kina paralajmëron një mbyllje të fortë

Më: 24 prill 2022 Në ora: 09:27
Kryeqyteti njoftoi sot se 39 pacientë kishin vdekur në 24 orët e fundit si pasojë e Covid-19

Raporti i shpërthimit aktual të pandemisë së re të koronavirusit në Shanghai arriti në 87 të vdekur të dielën për shkak të Covid-19 pavarësisht bllokimit, ndërsa qytetit të Pekinit iu kërkua të “vepronte pa vonesë” mes rritjes së rasteve të Covid-19.

Kryeqyteti njoftoi sot se 39 pacientë kishin vdekur në 24 orët e fundit si pasojë e Covid-19, një numër i paprecedentë.

Që nga shpërthimi i koronavirusit të ri, i cili u identifikua për herë të parë në Kinën qendrore në fund të vitit 2019, Pekini ka arritur – të paktën sipas shifrave zyrtare – të mbajë numrin e vdekjeve nën 5,000 dhe numrin e infeksioneve rreth 200,000 në total. Këto shifra, në mënyrë dramatike më të ulëta se ato të raportuara ndërkombëtarisht, konsiderohen përgjithësisht shumë të nënvlerësuara.

Por shpërthimi që i atribuohet variantit Omicron vazhdon të dëmtojë Shangain, i cili mbetet i kufizuar ashpër për një kohë të pacaktuar, në disa raste kushte spartane.

Problemi përkeqësohet nga fakti se shkalla e imunizimit është relativisht e ulët, veçanërisht tek të moshuarit.

39 personat e vdekur ishin të moshuar me sëmundje themelore, veçanërisht hipertension, sqaruan autoritetet shëndetësore.

Pavarësisht bllokimit, rreth 22,000 raste të SARS-CoV-2 janë raportuar gjithashtu në 24 orët e fundit (simptomatike dhe asimptomatike).

Në total, gati gjysmë milioni infeksione janë konfirmuar në qendrën më të madhe urbane të Kinës që nga fillimi i marsit.

Një mijë kilometra larg, kryeqyteti Pekin njoftoi gjithashtu se ishin konfirmuar 22 raste dhe paralajmëroi se do të ndërmerrte veprime “urgjente” për të ndaluar përhapjen e virusit.

“Situata është shumë serioze, i gjithë qyteti duhet të marrë masa pa vonesë,” tha Pang Singhuo, një zyrtar shëndetësor në kryeqytet, i cili tha se SARS-CoV-2 ndoshta po përhapet “në mënyrë të padukshme” ditët e fundit.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat