Fundoset anija në Japoni, humbin jetën 10 persona në kërkim 16 të tjerë

Azia

Fundoset anija në Japoni, humbin jetën 10 persona në kërkim 16 të tjerë

Më: 24 prill 2022 Në ora: 13:13
Ilustrim

Një anije është përmbytur së fundmi në Japoni ku si pasojë kanë humbur jetën 10 persona dhe 16 të tjerë janë të zhdukur.

Mediat e huaja bëjnë me dije se një zëdhënës i rojes bregdetare japoneze ka konfirmuar lajmin për vdekjen e 10 personave dhe se vijojnë kërkimet për të zhdukurit.

Anija Kazu I u nis të shtunën në mëngjes me 24 pasagjerë, duke përfshirë dy fëmijë, dhe një ekuipazh prej dy anëtarësh për një turne në një pjesë të Gadishullit Siretoko, një zonë e mbrojtur natyrore në pjesën verilindore të ishullit Hokkaido, pavarësisht motit të keq. parashikimi ne zone..

Ekuipazhi dërgoi një sinjal alarmi në orën 13.13 me orën lokale, duke paralajmëruar se anija po përmbytej dhe kishte filluar të fundosej, pasi ishte anuar 30 gradë.

Porti mbërriti në zonë pas tre orësh kërkimesh intensive, të cilat kanë vazhduar që prej asaj kohe dhe në të cilat janë përfshirë policia, ushtria dhe peshkatarët e zonës, ndërsa janë zhvilluar mjete ajrore.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat