​Vdes njeriu më i vjetër në botë

Azia

​Vdes njeriu më i vjetër në botë

Më: 25 prill 2022 Në ora: 16:01
Kane Tanaka

Ka vdekur personi më i vjetër në botë, Kane Tanaka ka vdekur në moshën 119-vjeçare.

Gruaja japoneze jetoi dy luftëra botërore. Vëllezërit Wright themeluan aviacionin modern në vitin e lindjes së saj, që ishte në vitin 1903.

Ajo ishte 15 vjeç kur perandori gjerman Wilhelm II abdikoi.

Në ditëlindjen e saj të 50-të, Volkswagen uli çmimin e një Beetle nga 4,400 DM në 4,200 DM.

Zbarkimi në Hënë, rënia e murit të Berlinit, Fukushima, Kane Tanaka i pa të gjitha këto me sytë e saj.

Në vitin 2019, gruaja e mrekullueshme u shpall zyrtarisht personi më i vjetër i gjallë nga Libri i Rekordeve Guinness.

Vetëm një qytetare e botës, francezja Jeanne Calment (1875-1997), u vërtetua se ishte më e vjetër.

119-vjeçarja i kaloi vitet e fundit në një shtëpi pleqsh. Nëna e pesë fëmijëve ngrihej çdo mëngjes në orën 6 të mëngjesit dhe ishte jashtëzakonisht aktive deri në pleqëri.

Kane Tanaka shkonte në udhëtime me shëtitësin e saj, zgjidhte enigmat matematikore gjatë ditës dhe shkruante poezi.

E moshuara ishte aq e mirë në një lojë në tavolinë saqë shokët e dhomës dhe punonjësit e saj nuk patën asnjë shans.

Në vitin 2021 ajo donte të merrte pjesë në ceremoninë e dorëzimit të pishtarit për Lojërat Olimpike në Tokio në një karrige me rrota, por u desh pandemia globale e koronës për të penguar planet e gruas së fuqishme.

Kane Tanaka, e cila drejtonte një snack bar në Fukuoka gjatë jetës së saj të gjatë, vdiq më 19 prill 2022. Familja njoftoi vdekjen e saj gjashtë ditë më vonë.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat