18 të bllokuar nga shembja e ndërtesës në Kinë, arrestohen ndërtuesit

Azia

18 të bllokuar nga shembja e ndërtesës në Kinë, arrestohen ndërtuesit

Më: 1 maj 2022 Në ora: 15:57
Kinë

Të paktën nëntë persona janë arrestuar pas shembjes së një ndërtese në qytetin Changsha, në Kinën qendrore.

Operacionet e shpëtimit hynë në ditën e tretë të kërkimit, pasi ndërtesa u shemb pjesërisht rreth mesditës të së premtes.

Që nga e diela, të paktën 18 persona mbetën të bllokuar në ndërtesë.

Pamjet nga vendi i ngjarjes treguan ekuipazhet e shpëtimit duke gërmuar nëpër mbeturinat dhe qentë nuhatës duke kërkuar për shenja jete.

Policia e Changsha tha se pronari i ndërtesës dhe tre persona përgjegjës për ndërtimin dhe projektimin u arrestuan për shembjen.

Pesë persona të tjerë që punojnë në një firmë private inspektimi ndërtimi u arrestuan gjithashtu me dyshimin se kishin dhënë një raport të rremë sigurie.

Ndërtesa përmbante një hotel, kinema dhe apartamente, raporton DW.

Autoritetet në Kinë shpesh fajësojnë për fatkeqësi të tilla mungesën e respektimit të standardeve të sigurisë, si shtimi i paligjshëm i kateve shtesë.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat