Dubai “strehë” e re e oligarkëve rus për t’iu shpëtuar sanksioneve

Azia

Dubai “strehë” e re e oligarkëve rus për t’iu shpëtuar sanksioneve

Më: 5 maj 2022 Në ora: 19:26
Dubai

Dubai është kthyer në strehën e re të rusëve të pasur që ikin nga ndikimi i sanksioneve perëndimore mbi luftën në Ukrainë.

Miliarderët dhe sipërmarrësit rusë kanë mbërritur në Emiratet e Bashkuara Arabe (EBA) në një numër të paprecedentë, thanë udhëheqësit e biznesit për BBC.

Blerjet e pronave në Dubai nga rusët u rritën me 67% në tre muajt e parë të 2022, thuhet në një raport.

Emiratet e Bashkuara Arabe nuk kanë vendosur sanksione ndaj Rusisë ose nuk e kanë kritikuar pushtimin e saj në Ukrainë. Ajo po jep gjithashtu viza për rusët e pasanksionuar ndërkohë që shumë vende perëndimore i kanë kufizuar ato.

Vlerësohet se qindra mijëra njerëz janë larguar nga Rusia gjatë dy muajve të fundit – megjithëse shifra të sakta nuk janë të disponueshme.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat