Shpërthen vullkani në Filipine, hiri bllokon zonën

Azia

Shpërthen vullkani në Filipine, hiri bllokon zonën

Më: 12 qershor 2022 Në ora: 13:15
Vullkani në Filipine

Shpërthimi i vullkanit Bulusan në juglindje të kryeqytetit të Filipineve bllokoi me shtëllungat e tymit dhe hi të gjithë zonë, duke bërë që autoritetet të rrisin nivelin e alarmit dhe të evakuojnë me urgjencë banorët në vend të sigurt.

“Shpërthimi filloi në orën 3 të mëngjesit dhe mendova se vetëm po binte shi, por kur pashë jashtë kishte hi kudo. Lumi ynë dikur ishte i pastër, por tani ngjyra e tij duket gri”, thotë Antonio Habitan, banor.

“Ishte ora 3 e mëngjesit kur dëgjuam zhurmën, dolëm jashtë dhe pamë vetëtimën në të gjithë vullkanin Bulusan. Rreth orës 4 të mëngjesit hiri filloi të binte në toka në një shtresë të trashë“, rrëfehet Rosalie Eco.

Qyteti Juban është një nga zonat më të prekura dhe punonjësit e urgjencës u kanë bërë thirrje drejtuesve të mjeteve që të ngadalësojnë shpejtësinë për shkak të shikueshmërisë së dobët të sjellë nga rënia e hirit .

Vullkani mbetet në nivelin e alarmit 1 në shkallën 5, që do të thotë se është ende në një “gjendje jonormale”. Autoritetet u kanë bërë thirrje njerëzve që të qëndrojnë larg “zonës së rrezikut”, ndërsa këshilluan pilotët që të shmangin fluturimin afër majës së vullkanit . Vullkani Bulusan është një nga më aktivët në Filipineve. Në janar 2018, vullkani hodhi hi rreth 2.5 km në qiell.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat