Vrasja e pazakontë në Japoni, gjyshi që vuan nga Alzhajmeri mbyti nipin – nuk i kujtohet si e ka bërë

Azia

Vrasja e pazakontë në Japoni, gjyshi që vuan nga Alzhajmeri mbyti nipin – nuk i kujtohet si e ka bërë

Më: 13 qershor 2022 Në ora: 21:15
Foto ilustrim

Në një proces gjyqësor në Japoni të filluar në maj të këtij viti, 80-vjeçari Susum Tomizava ka pranuar se dy vite më parë ka mbytur nipin Tomom, 16-vjeç, por ka shtuar se nuk i kujtohet si e ka bërë.

Tomizava vuan nga Alzhajmeri, një çrregullim neurologjik që shkatërron neuronet. Avokatët e tij thanë gjatë gjykimit se ai nuk duhet të bartë përgjegjësinë për këtë vepër, pasi sëmundja e tij shkakton demencën, që i bie se ai harron se çfarë ka bërë.

“Gjatë kohës së incidentit, për shkak të demencës dhe alkoolit, nuk e ka ditur se çfarë po bën”, shtuan avokatët e tij mbrojtës.

Megjithatë, gjykata në Fukui nuk është pajtuar me konstatimet e tyre. Tomizava gjatë 31 majit është dënuar me katër vite e gjysmë burgim për vrasje. E ky rast shokoi opinionin në Japoni, vend ky ku numri i popullatës së moshuar çdo ditë e më shumë po vuan nga demenca, shkruan CNN.

Tomizava dhe Tomom kishin jetuar në një shtëpi në Fukui, Në natën e 9 shtatorit të vitit 2020 ishin grindur, ku më pas kishte mbytur nipin.

Ai thotë se i kujtohet vetëm se atë natë kishte pirë shumë verë. Por grindja e kishte nervozuar shumë, duke marrë një thikë kuzhine me gjatësi prej 17 centimetrave, me të cilën i fut në dhomën e gjumit të Tomimit duke e therur disa herë në qafë.

Tomizava kishte thirrur me vonë djalin e tij të madh duke i thënë se ka gjetur trupin e Tomomit të mbuluar në gjak. Në vendin e ngjarjes shpejt ishte shfaqur edhe policia që arrestoi të moshuarin.

Gjendja mendore e Tomizavos ka qenë fokusi kryesor gjatë gjykimit, pasi mjekët, avokatët dhe gjykatësit kishin debatuar lidhur me atë nëse gjyshi ishte i vetëdijshëm që ka mbytur nipin.

Mjekët që kishin vlerësuar gjendjen e tij, konsiderojnë se ai ka pasur motiv për të kryer vrasjen.

“Bëhet fjalë për një veprim të qëllimshëm, por në ato momente ka pasur për qëllim ta mbytë nipin”, tha psikiatri i forenzikës, Hiroki Nakagava.

Gjykatësit thanë se i moshuari ka qenë në gjendje të kontroll veprimet e tij dhe posedonte “aftësi për gjykimin mes aktivitetit të keq dhe atij të mirë – pavarësisht sëmundjes që ka”. 

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat