​Autoritetet saudite ndalojnë lodrat me ngjyrën e ylberit

Azia

​Autoritetet saudite ndalojnë lodrat me ngjyrën e ylberit

Më: 18 qershor 2022 Në ora: 00:00
Foto ilustrim

Autoritetet në Arabinë Saudite kanë sekuestruar artikujt e fëmijëve me temë ngjyrën e ylberit nga dyqanet pasi pretendojnë se ngjyrat inkurajojnë homoseksualitetin.

Zyrtarët e ministrisë së Tregtisë kanë shkuar në qendrat tregtare në kryeqytetin Riad për të konfiskuar sende të tilla si lodra, kapëse flokësh, artikuj bukurie, rroba, kapele, fletore, kuti lapsash dhe xhingla të tjera.

Një video e një raporti lajmesh, të postuar në Twitter nga kanali televiziv shtetëror Al-Ekhbariya, tregon dy zyrtarë që shëtisin nëpër dyqane për të inspektuar mallrat përpara se të vendosin artikujt me ngjyra të ndezura në një grumbull në dysheme.

Një zyrtar i tha kanalit se artikujt me ngjyrë ylberi promovojnë ngjyrat homoseksuale dhe po synojnë brezin e ri.

Ministria shkroi në Twitter se sendet u sekuestruan sepse ato përmbajnë simbole dhe shenja që bëjnë thirrje për devijime dhe kundërshtojnë sensin e shëndoshë. Dyqanet që do t'i shesin ato do të përballen me ndëshkime ligjore, shtoi ai.

Ky veprim vjen pasi autoritetet në Katarin fqinj njoftuan në dhjetor se kishin konfiskuar lodra me ngjyrë ylberi nga dyqanet.

Arabia Saudite nuk ka ligje në lidhje me orientimin seksual ose identitetin gjinor, por marrëdhëniet seksuale jashtë martesës, duke përfshirë homoseksualitetin, mund të dënohen me fshikullim ose vdekje.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat