Aktivistja iraniane dënohet me tre vjet burg për pjesëmarrje në koncert

Azia

Aktivistja iraniane dënohet me tre vjet burg për pjesëmarrje në koncert

Më: 3 gusht 2022 Në ora: 11:02
Maryam Karimbeigi, dhe e ëma e saj Shahnaz Akmali.

Aktivistja iraniane për të drejtat e njeriut Maryam Karimbeigi është dënuar me tre vjet e shtatë muaj burg për shkak se mori pjesë në një koncert të këngëtarit të famshëm iranian, Ebi në Turqi.

Amir Raisian, avokati i Karimbeigi, deklaroi më 1 gusht se Gjykata Revolucionare Islamike e Teheranit dha së fundmi dënimin për akuzën e "komplotit dhe bashkëpunimit me qëllim të kryerjes së një krimi kundër sigurisë kombëtare".

Ajo u dënua gjithashtu me një vit burg për veprën penale "propagandë kundër sistemit", ndërsa për akuzën e "posedimit të pijeve alkoolike" ajo u dënua me një vit burg, gjobë dhe 74 goditje me kamxhik. Sipas ligjit iranian, ajo do të kryejë vetëm dënimin më të rëndë.

Karimbeigi, vëllai i së cilës, Mostafa Karimbeigi, u vra gjatë protestave që shpërthyen pas zgjedhjeve të diskutueshme presidenciale të qershorit 2009, u arrestua më 14 qershor.

Dikur Karimbeigi shkroi në rrjetet sociale se ishte ëndrra e saj të merrte pjesë në një koncert të këngëtarit Ebi dhe ishte e ftuar nga vetë këngëtari në një event në Turqi. Një fotografi nga prapaskenat e atij koncerti, të cilën ajo e postoi në rrjetet sociale, u përdor më pas kundër saj, me autoritetet që thanë se ajo kishte vepruar kundër sigurisë kombëtare.

Karimbeigi dhe nëna e saj, Shahnaz Akmali, u bënë aktiviste të të drejtave për të vrarët gjatë protestave paqësore në Iran që kur Mostafa Karimbeigi u qëllua dhe u vra nga forcat iraniane të sigurisë gjatë protestave të gjera që përfshinë vendin pas zgjedhjeve të diskutueshme presidenciale të vitit 2009.

Në prill, Karimbeigi u thirr në zyrën e sigurisë në Universitetin Islamik Azad, Dega e Shkencës dhe Kërkimit, për të dhënë një shpjegim zyrtar pasi ajo u përjashtua nga shkolla ndërsa studionte për master në sociologji.

Shahnaz Akmali u dënua gjithashtu në tetor 2019 me një vit burg dhe u ndalua të postonte në mediat sociale dhe të largohej nga Irani.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat